• Uğur Karaca
  • 2 Şubat 2021
  • Genel

Ankara Çim Ekimi Uygulamasında iyi bir sonuc alabilmek için Toprak,Tohum ve Gübre seçimini daima kaliteden yana seçmelisiniz gelişi güzel ve yanlış uygulama çim ekili alanların geri dönüşümü çok, masraflı sonuçlar doğar. Çim ekimi uygulamalarinda Sulama sistemlerin rotor ve sprik başlıkları atış mesafelerine göre dizayn edilmediyse suyun ulaşmadı  bölgelerde kör noktalardan dolayı çimler kurumaya başlar. m2 ye düşen suyun 8 litre olması şarttır. Çim ekimi yapıldığı ilk aylar suyun Eksik topragi düşmesi  çimleri formlu bir şekilde çıkartmaz.

ÇİM EKİMİ NASIL YAPILIR

1 – Çim ekileçek alanın önçelikle toprak eksikliği tamamlanarak gübre li toprak ile güçlendirilmelidir.

2 – Uygulama yapılacak bahçenizde ağaç dikimi bitkilendirme ve bahçede yapılacak bütün uygulamalar bittikten sonra ince tesviyeye geçilmelidir. Mastar ile gübreli toprak alan düzeltip  silindir ile üzerinden duzeltmeler yapılır.

3 – En son işlem ise bahçemizin daha güzel ve bizleri rahatlatacak bir adımdır. Ekim yaparken Tohum m2 ortalama 55,60 gram düşecek şekilde atılmamdır. Tohum atarken ekim yaptığımız alan parça parça işaretlenerek tohum atmalıyız. Tohumun üstünü en az 1 yıl yanmış gübre ile 2 cm kalınlığında kapaklama yaparak işlemi silindir ile alanı düzelterek bitirmeliyiz.

ÇİM Nasıl Sulanması Gerekir

Yeni ekim yapılan toprak bekletilmeden sulanması gerekir çim ekili alan en fazla 3.4 hafta daima nemli tutulmalıdır. Bahçemiz de eğer bir Sulama sistemi mevcutsa sulama yaparken suyun her bölgeye ulaştığından emin olmalıyız. Üç hafta sonra çim çıkmayan başlayınca  standart sulama değerine döndürülür çim çıktıktan sonra fazla sulama yapılırsa mantar oluşmasına sebeb olur bunun için en güzel önlem Otomatik Sulama sistemleri dir.

ÇİM Ekimi Hangi Aylarda Yapılır

Çim Ekimi bölge bölge değişmek tedir çim ekerken mutlaka mevsim şartlarını göz önün de bulundurmalıyız. Kıyı Bölğesinde  genel olarak Şubat ve Mayısın ilk yarısı – Eylül – Kasımın ilk yarısı ‘ dır. Ankara Çim Ekimi  ise şubatın son haftasında başlanarak Martın ilk yarısı ve Mayıs – Eylül – Ekim aylardır.

ÇİM Bakımı Ve BİÇİMİ

Bahçemizin çimlerini biçerken çok hassas davranarak güzel bi biçim yapmalıyız ilk biçim çok önemlidir.  Başlamadan önce çim ekim makinemizin keskin olup olmadığını kontrol etmeliyiz ilk biçim 8 cm olarak ayarlanmalı ikinci ve üçüncü çim 5.6 cm olarak ayarlanmalıdır bu işlem yapmamızın sebebi toprak yumuşak olduğundan dolayı tohum köküne zarar vermemiş oluruz. Her biçimde mutlaka paraler bir şekilde çim biçimi yaparak çimin toprağa daha güçlü bağlanmasını sağlarız çimlerimiz  güclendikten sonra 3.4 cm biçimine geçilir.

Çim biçimi yaparken toprağın kuru olmasına dikkat edin.

 

 

 

2 comments on “Ankara Çim Ekimi

  1. Merhaba Ankara Çim Konusunda Bana cok yardımcı olduğunuz için sizlere ve çalışma arkadaşlarınıza çok tşk ederim Çim Ekimi ve Otomatik sulama alanında sizlere başarılar diliyorum .
    Zeynep Türk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

X
Gönder
Yardım!
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?