Helikopterli Beton - Ankara Çim Ekimi, Otomatik Sulama, Kilit Taşı Ustası

Helikopterli Beton

Endüstriyel zemin betonu, perdahlı beton ya da beton zemin üstünde işlem yapan uç helikopteri andırdığı için adını buradan almış helikopterli beton, betonun daha sağlam ve daha kaliteli olmasını sağlayan, betona istenilen parlaklığı ve düzlüğü veren makinalar ile yapılan bir zemin uygulamasıdır.

Helikopterli beton; endüstriyel zeminlerde, yollarda, kaldırımlarda, havalimanı iç ve dış alanlarında, hava alanı pistleri, fabrika, atölye, depo, antrepo, fabrika, bahçe, akaryakıt istasyonu, kapalı ve açık otopark tabanları, servis alanları ve toplu konutlarda kullanılır. Bu işlem betonun ömrünü uzatır, darbelere karşı güçlendirir.

Perdahlı Beton  yapılması daha sağlam, kaliteli, düz, parlak, temiz, homojen ve estetik bir görüntü verir. Helikopterli betonun inşaat sektöründe çok önemli bir yeri vardır çünkü bu uygulama ek bir şap atma maliyeti ve zaman tasarrufu sağlar. Klasik uygulamalarda dökülen yüzeye beton el malası ve insan gücüyle yayılıyor ve betonun yüzeyi düzeltilmeye çalışılıyordu. Fakat istenilen sonuç elde edilemiyor, yüzey pürüzlü kalıyordu. Helikopterli perdah sayesinde beton daha düz ve sağlam oluyor.
Helikopter adı verilmiş, pratikte bir motora bağlı olarak çalışan, ucunda helikopter pervanelerine benzeyen çelik malaların bağlı olduğu, operatör tarafından beton üzerinde gezdirilen perdah makinesi ile yapılır. Perdah makinesi kullanımının nedeni birim zamanda daha çok darbe ve düzlemsel eşitliğin dairesel hareketlerle daha kolay olarak sağlanması ve betona sızdırmazlık dayanıklılık, sağlamlık, aşınmazlık, parlaklık ve estetiklik kazandırmasıdır.

Helikopterli beton dökümü uygulamasına başlamadan bir gün önce zemin tesviye işlemi yapılmalıdır. Eğer zemin uygun değilse iyileştirme işlemi yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da uygulamayı yaparken ortamın ısısının +5 ile +35 derece arasında olmasıdır. Donmuş, erimiş veya donma tehlikesi olan saha betonu alanına saha betonu yüzey sertleştiricisi uygulaması yapılmamalıdır. Güneş ve rüzgâr etkenlerine maruz kalmaması gerekir. Zemin tesviye işleminin ardından Nivo ile betonun kodlaması yapılır. Daha sonra “Ano”lar kurulur. Anoların da kontrolünden sonra, ertesi gün titizlikle ve hassasiyetle helikopterli beton dökme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu beton dökme işleminin titizlikle yapılması çok önemlidir çünkü beton ne kadar düzgün dökülmüş ise yüzeye uygulanacak olan yüzey sertleştirici ve helikopter bir o kadar düzgün olacaktır. İstenilen dozajda Anolar arasına dökülen beton “Vibrasyonlu Mastar” ile mastarlanır. Beton suyunu emene ve istenilen sertliğe ulaşana kadar kurumaya bırakılır ardından perdah makinesiyle emprenye edilir. Bu işlem betonun içindeki özel bağlayıcıların beton ile kaynaşmasını sağlar. Daha sonra yüzey sertleştirici uygulanır. Eğer kaliteli ve sağlam bir zemin elde edilmek isteniyorsa yüzey sertleştirici uygulanması zorunludur. Bu noktada betonun kuruluğu çok önemlidir çünkü eğer beton olması gerekenden fazla nemli ise uygulanması planlanan yüzey sertleştiricisinin etkisi olmayacaktır. Tam tersi durumda, eğer olması gerekenden çok daha az nemli ise saha betonu fazla kuru ise yüzey sertleştiricisi için gereken nem olmadığı için etki göstermeyecektir. Beton, suyu emdikten sonra helikopterli ile zemine dairesel baskılarla yüzey sertleştirici betonla bütünleştirilir. Bu işlem betonun parlaklığı arttığında sona erer. Sonrasında derz kesim makinesiyle derz kesimi yapılır. Kaliteli bir beton için derz kesiminin yapılması şarttır ve bu işlem beton döküldükten en az 2 gün sonra yapılmalıdır. Derz kesimi yapıldığı zaman ise betonda oluşacak kılcal çatlaklar o noktada son bulacaktır. Bu yönüyle derz kesimi de betona ciddi fayda sağlamaktadır. Bu işlemler sonucu beton pürüzsüzleşir ve güçlenir. Helikopterli beton sayesinde endüstriyel sektörde kullanılacak zeminler elde edilecek ve çok fonksiyonel olacaklardır. Zira helikopterli beton, endüstriyel anlamda çok tercih edilip memnun kalınan bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0546 915 02 66
X