Yaz mevsimlerinde bahçe mevsimi de açmaktadır. Bahçelerimizin yeşil bir görüntüye ve mis gibi çim görüntüsü nü ister miydiniz? Bun un için bahçelerimize ve özel konutlarımıza çim tohumu ekimi yapmanız gerekmektedir. Öncelikle Çim tohumu ekimi nasıl yapılır, Çim nasıl ekilir nelere dikkat etmek gerekmektedir. Diyor sanız bütün cevapları bu makalemizde öğreneceksiniz.

Çim tohumu ekimi nasıl yapılır?

 

 

 

 

 

 

 

Bahçelerimizin Yemyeşil ve çim kokusunu mutlaka herkes ister Bahçeniz var ise ve çim ekimi yaptırmadıysanız çok şey kaçırıyorsun. Çim tohumu ekmek zor ve zahmetli iş değildir bazı püf noktaları vardır elbette dikkat ederek sağlıklı ve zahmetsiz şekilde bahçenize çim tohumu ekebilirsiniz. Çim tohumu ekimi  hakkında hiç bilginiz yoksa hemen anlatmaya devam edelim.

Bahçenize çim ektirmeden önce toprağın verimli hale getirmeliyiz ve çim ekimine hazırlamalıyız.

Ankara Çim ekimi.

Bahçeniz kötü ve çakıllıysa önce bahçenizi temizleyerek yabancı maddelerden sade bir hale getirmekteyiz. Ve bu işlem bittikten sonra bahçenize 6 cm olarak bahçenize gübre sermeliyiz. İnek gübresi bile kullanabilirsiniz. Gübre serimi yaptıktan sonra toprağın verimi daha çok artacak çimler daha güçlü çıkacaktır.

Eğer ki Bahçeniz kirli toprak ise toprağı temizlemelisiniz. Toprağın İçerisine  % 60 kum ve % 40 organik madde ilave ederek toprağı o şekilde karıştırıp çim ekimine hazır bir duruma getirebilirsiniz.  Toprağın üstündeki maddeleri çim ekmeden önce tesviye ederek temizlemek gerekmektedir. Ve toprak seviyesini cim ekmeden önce mutlaka eşit bir alana getirmeliyiz. Bu işlemin faydası cim ekilirken eşit bir şekilde tohumun dağılmasına sebep olur.

Çim ekimi nasıl yapılmalıdır?

Bir bahçeniz var ve cim ekmek için hazır hale getirmek istiyorsunuz. Ama ne kadar tohum atacıgımızı bilmiyor ve bunun bilgi sahibi değilsiniz işte tam bu konuda bu yazımız size yardımcı olacak tohum atarken m2’ye 40,50 gr düşecek şekilde çim tohumu serperek veya makinayla hesaplanarak ekilir. Homojen ve sağlıklı bir çim ekim için tohum bahçenizin yarısına enlemesine serperek diğer yarısına da boylamasına serperek ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 veya 3 cm kalınlığında en az bir veya iki yıl yanmış, elenmiş hayvan gübre ile kapatılmalıyız kapaklanma yaptıktan sonra yüzeyi silindir ile sıkıştırılarak sulama yapılmalıdır. Dikkat edilecek en önemli konu kapak olarak kullanılacak gübrenin  tuzlu olmaması ve bitki besin maddeleriyle takviye edilmiş olmasıdır.

Çim ekimi hangi  tarihlerde yapılmalıdır?

Çim ekimi için hangi aylarda yapılmalıdır. Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında yapılmalıdır ama hava şartları elverişli yani uygun halde olduğu takdirde ekim yapmalıyız. Diğer aylar ise ekim yapmaya uygun mevsimler değildir.
Güneyde, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları ekim için uygun aylardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir bu aylarda tabi ki hava şartlarının cim ekimine uygun olması gerekmektedir. Ve tohum miktarı belirtiğimiz gibi m²ye 30 – 40 gr arası tohum gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bir değer makalemiz de Çim ekimi ve sulama nasıl yapılır anlatacağız daha fazla bilgi ve teknik destek için 24 saat bizleri araya bilirsiniz Çim ekimi ve otomatik sulama hakkında profesyonel ekiplerimiz tarafında bahçeniz ve özel konutlarınıza projelendirme ve analiz için ücretsiz keşif imkanı sunmaktayız cevreduzenleme.net olarak sizleri daha güzel ve yemyeşil bahçeleriniz için bizler daima sizlerin yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now

X
Gönder
Yardım!
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?